Článok - Koľko Vás bude stáť stavba rodinného domu

Koľko Vás bude stáť stavba rodinného domu

Túto otázku sa zrejme pýta každý, kto sa rozhodne ísť do stavby rodinného domu. Pravda je taká, že nie je možné na túto otázku presne odpovedať, ale dá sa na základe istých zjednodušení relatívne zodpovedne odhadnúť cena za m2 stavby rodinného domu.

Koľko vás bude stáť rodinný dom?

Uvažovať budeme rodinný dom (ďalej len „RD“) so štandardnými certifikovanými materiálmi, žiadne garážové výrobky dovezené z celého sveta bez preukázania pôvodu. Tak napríklad cenu za 1m2 obkladu budeme predpokladať cca 20€, laminátové parkety 15€, sanita strednej cenovej kategórie značiek ako Kolo alebo Laufen. Všeobecne povedané, taký rozumný stred, kde máte istotu dobrej kvality za dobrú cenu. Žiadne dizajnové kusy alebo exkluzívne výrobky, ale produkty, ktoré majú dobrý pomer kvalita / cena.

Keďže uvažujeme o výstavbe nového rodinného domu, na základe predpisov platných pre novostavby musíme uvažovať o nízkoenergetickom dome (kategória A0). Bežne dostupné murovacie materiály sú dnes tepelno-technicky pomerne dobré, preto pri použití dodatočného zateplenia hrúbky 120-160 mm nebudeme mať problém splniť platné predpisy. Hlavné prostriedky vynaložené navyše oproti domom stavaným pred pár rokmi sú v lepších oknách (kvalitnejšie rámy a použitie izolačných trojskiel) a v pridaní hrúbky tepelnej izolácie do strechy a podlahy domu.

Odhadovaná cena takéhoto domu postaveného "na kľúč" sa pohybuje niekde medzi 1450-1550 €/m2. Úplne zjednodušene môžeme uvažovať cenu 1500 €/m2 stavby RD na kľúč. Napríklad dom o veľkosti 100m2 Vás bude stáť "na kľúč" približne 150 000 €. Pri tejto cene uvažujeme samozrejme o výstavbe na rovine, svahovité podmienky značne predražujú základy, ich cena navyše oproti rovinatému terénu sa dá odhadnúť iba podľa konkrétnych podmienok toho ktorého pozemku.

Treba si uvedomiť, že cena RD nenarastá lineárne, dom o výmere 70 m2 Vás vyjde v prepočte na 1m2 úžitkovej plochy drahšie ako dom o veľkosti 120m2. Tento fakt je spôsobený potrebou technologického jadra v malom aj veľkom dome (kuchyňa, kúpeľňa a wc), rozvodov vody, kanalizácie a plynu, ktorých dĺžka nenarastá úmerne s metrážou RD.

Najdrahšie miestnosti v RD sú kuchyňa a kúpeľňa, takže ak máte jednu kuchyňu a kúpeľňu v malom aj väčšom dome, najväčšie investičné náklady budú cca rovnaké pre oba domy. Z toho vyplýva lepšia cena za stavbu 1m2 väčšieho domu oproti domu menšiemu. Rovnako je to aj s bytmi, kde cena za 1m2 zákonite klesá so zvyšujúcou sa úžitkovou plochou bytu. Samozrejme za predpokladu rovnakého štandardu výstavby.
Čo obsahuje stavba domu na kľúč?

Nakoľko sme projekčná kancelária a výstavbe rodinných domov sa nevenujeme, ceny uvádzané pre jednotlivé katalógové domy z našej ponuky sú orientačné. Počítame ich na základe m2 úžitkovej plochy daného domu a násobíme ich približnou priemernou cenou v danom roku.
k 1.1.2023 uvažujeme s priemernou cenou stavby na kľúč 1500€/m2 úžitkovej plochy domu.

V cene stavby na kľúč sú štandardne započítané všetky stavebné konštrukcie domu vrátane základovej dosky, okná, interiérové aj exteriérové dvere, sanitárne zariadenia (WC, vaňa, sprcha, umývadlá) , obklady, dlažby, podlahy, kotol, podlahové vykurovanie a všetky inštalácie v rámci domu v bežnej cenovej triede.

Nie je tam započítaná kuchynská linka, nábytok, vonkajšie siete a prípojky (väčšinou sú už na pozemku vybudované), záhradné úpravy, parkovacie státie, oplotenie ani prípadné nadštandardné technologické riešenia ako fotovoltaika, rekuperácia, tepelné čerpadlo a podobne.
Svojpomoc vs. stavba na kľúč

Veľa ľudí si myslí, že svojpomocnou výstavbou dokážu ušetriť obrovské finančné prostriedky až do výšky cca 40% nákladov stavby. Toto môže byť teoreticky pravda iba v prípade predraženej ponuky zo strany generálneho dodávateľa stavby.

Dobrá stavebná firma musí byť schopná nakúpiť stavebné materiály lacnejšie ako Vy, aj keď Vám ich predá za cenu len mierne výhodnejšiu ako keby ste ich kupovali sami ako fyzická osoba. Cenu práce jednotlivých ľudí na stavbe vie stavebná firma takisto vybaviť lacnejšie ako Vy, samozrejme si musí k tomu pripočítať svoju maržu a zisk. Zisk stavebných firiem, ktoré stavajú rodinné domu na kľúč sa podľa našich skúseností pohybuje niekde na úrovni 15 - 20% z celkovej ceny domu.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak nie je zhotoviteľ (stavebná firma) príliš chamtivý, dokáže Váš dom postaviť lacnejšie ako Vy. Toto platí samozrejme len za predpokladu, že si rátate aj svoj vlastný čas a náklady (auto, telefón..). Ak máte veľkú a ochotnú rodinu, ktorá Vám príde zadarmo stavať dom, tak potom Vás môže vyjsť oveľa lacnejšie. Otázna je však kvalita vyhotovenia, pretože manuálne schopnosti ľudí od čias nástupu počítačov prudko klesajú.

Svojpomocnou stavbou domu nebudete mať ani záruku na mnohé jej časti, všetky prípadné chyby vyplývajúce zo stavby si potom budete musieť riešiť sami. Z praxe môžeme povedať, že chyby na stavbe určite vzniknú, ide len o to, aby ich bolo čo najmenej a boli čo najrýchlejšie odstránené. Opäť je tu výhoda v generálnom dodávateľovi (stavebnej firme), ktorý ak máte dobre sformulovanú zmluvu, prípadne máte zábezpeku vo forme zádržného, bude motivovaný tieto závady rýchlo riešiť, aby neplatil zbytočné sankcie.

Ak staviate dom cez množstvo subdodávateľov, ktorých ste cenovo maximálne stlačili, určite počítajte s ich následnou neochotou riešiť závady a vzájomným prehadzovaním viny z jedných na druhých, takže sa k vinníkovi len tak ľahko nedopátrate.
Projekty domov - Projekt rodinného domu O80
Príklad menšieho rodinného domu z nášho katalógu projektov. Jednoduchá sedlová strecha, obdĺžnikový pôdorysný tvar, ako aj použité materiály predurčujú tento dom na  jednoduchú svojpomocnú výstavbu.
Projekty domov - Projekt rodinného domu I86
Príklad menšieho, avšak zložitejšieho rodinného domu, menej vhodného na svojpomocnú výstavbu kvôli rôznym výškovým úrovniam strechy, väčšiemu previsu strechy ako aj rohovému oknu v obývačke.
Projekty domov - Projekt rodinného domu O2-130
Poschodové rodinné domy sú náročnejšie na svojpomocnú výstavbu, ale na druhej strane šetria priestor na pozemku a sú celkovo energeticky úspornejšie vďaka svojmu kompaktnejšiemu tvaru.
Záver

Na základe našich skúseností odhadujeme, že len okolo 15-20% ľudí dokáže svojpomocou (organizovaním partií, jednotlivých remeselníkov a materiálu) ušetriť financie oproti dobre dojednaným podmienkam s jedným generálnym dodávateľom. Ušetrené financie za výstavbu sa spravidla hýbu v rozmedzí 10-20% celkovej ceny diela. Cenou za túto finančnú úsporu je vynaloženie veľkého úsilia a času. Zároveň Vám hrozí riziko, že konečný účet za stavbu môže byť vyšší, ako ste predpokladali. Preto si treba všetko dobre zvážiť, spísať na papier a potom urobiť finálne rozhodnutie. Faktom je, že pokiaľ staviate prvý dom, len veľmi ťažko správne odhadnete, čo všetko Vás bude čakať na ceste k Vášmu bývaniu.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

EN  SK
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 801 020