Článok - Prečo je projekt domu drahý

Prečo je projekt domu taký drahý

Aby sme mohli odpovedať na túto otázku, musíme najprv vedieť z čoho sa skladá cena projektu, ktorú si od nás vypýta projektant. Aj pokiaľ si vyberiete najmenší rozsah projekčných prác (len projekt na stavebné povolenie bez samotného návrhu domu a iných požiadaviek) a budete chcieť naprojektovať len malý dom (povedzme okolo 90 m2), projektant si vypýta povedzme 1 500 € až 2 000 €.

Možno si poviete, ako je to možné? Veď to je zlodejstvo! Problém je v tom, že každý projekt má isté fixné náklady a musí obsahovať isté súčasti, bez ohľadu na veľkosť navrhovaného domu. Každý projekt na stavebné povolenie (aj pre malý rodinný dom) obsahuje nasledovné náklady, ktoré by mal klient zaplatiť:

1. Náklady na projektantov

a)      projekt stavebnej časti (technická správa, všetky pôdorysy, rezy a pohľady na stavbu, ktoré vypracuje stavebný inžinier alebo architekt)
b)      projekt vykurovania (vypracuje projektant kúrenia)
c)      projekt zdravotechniky (kanalizácia a vodovod, plynoinštalácie – vypracuje inžinier zdravotechnik)
d)      projekt elektroinštalácií (vypracuje oprávnený projektant na elektroinštalácie)
e)      projekt statiky (vypracuje statik)
f)       projekt požiarnej ochrany (vypracuje projektant požiarnik)

Architekt alebo inžinier musí z ceny projektu zaplatiť minimálne piatich vyššie uvedených odborných projektantov (hovorí sa im aj profesisti) z bodov 1b) až 1f). Pri menších projektoch zoberie ich honorár približne polovicu z ceny, ktorú zaplatíte za projekt.

2. Náklady na tlač a kancelárske potreby

Všetky výkresy sa tlačia obvykle 5-krát, pričom väčšina projektantov si ich dáva tlačiť externe, pretože vlastniť veľkoformátovú tlačiareň (plotter) je ešte drahšie riešenie, pokiaľ nemáte veľké množstvo zákaziek. Menšie náklady predstavujú aj kancelárske potreby na expedíciu projektu (dosky, väzba, obálky, samolepiace fólie a podobne).

3. Náklady na kanceláriu a energie

Prenájom kancelárie, jej zariadenie a náklady na energie.

4. Iné náklady: počítač, softvér, účtovníctvo a marketing

Počítač a softvér treba obmieňať zhruba každé 4 roky. Takisto náklady na vedenie účtovníctva a aspoň minimálne náklady na marketing vo forme webstránky, aby si projektant do budúcna zabezpečil prácu.

Okrem všetkých spomínaných nákladov musíte v cene projektu samozrejme zaplatiť aj prácu projektanta či architekta, ktorá sa aj pri malých projektoch na stavebné povolenie pohybuje v rozpätí okolo 50-60 hodín. Keď si zoberiete fakt, že aj na malom projekte pracuje minimálne šesť vysokoškolsky vzdelaných ľudí, ktorí spolu odrobia vyše 100 hodín práce a každý z nich má určité náklady, potom sa už tieto, na prvý pohľad premrštené sumy, nezdajú vôbec vysoké.


Prečo je katalógový projekt domu oveľa lacnejší ako individuálny projekt?

Pri katalógovom dome projektant predpokladá, že ho predá viackrát. Z praxe môžeme povedať, že priemerná cena katalógového projektu sa pohybuje okolo 1 000€. K tejto sume musíte ešte pripočítať približne 120€ až 150€ za projekt osadenia a priemerne zhruba 100€ za projekty prípojok (povedzme 1-2 potrebné prípojky). Individuálne projekty rodinných domov totiž v cene tieto položky už zahrňujú. Týmto sa pri dome bežnej veľkosti 120 m2 dostávame na cenu 1 220€ za katalógový projekt oproti približne 3 000€ za porovnateľný individuálny projekt v detaile pre realizáciu stavby.

Vidíme, že skutočná cena katalógového projektu je približne trikrát vyššia, to znamená, že projektanti rátajú s tým, že katalógový projekt domu predajú minimálne trikrát, v opačnom prípade skončia na ňom v strate. Pri katalógovom projekte teda platíte len približne tretinu skutočnej ceny projektu.

Viac informácií o tom, čo všetko obsahuje katalógový projekt domu nájdete v našom článku obsah projektovej dokumentácie.


Prečo sú zmeny v katalógovom projekte také drahé?

Teraz keď už vieme, že cena katalógového projektu predstavuje približne len tretinu skutočnej ceny projektu, poznáme aj odpoveď na otázku, prečo sú zmeny v katalógovom projekte také drahé. Povedzme, že chcete zmeniť len sklon strechy katalógového domu a projektant si od Vás vypýta 400€. Keď si to porovnáte s cenou celého projektu 1 000€, poviete si, že je to priveľa, veď takáto na pohľad drobná zmena predstavuje až 40% z ceny projektu. Pokiaľ vezmete do úvahy fakt, že skutočná cena katalógového projektu sa pohybuje okolo 3 000€, tak potom táto zmena predstavuje už len 13% z celkovej ceny projektu, čo je suma približne primeraná rozsahu zmien v projekte.

Z tohto dôvodu sa práve pri katalógových projektoch rodinných domov zdajú akékoľvek zmeny v projekte veľmi drahé, a z tohto istého dôvodu ich väčšina projektantov aj nerada robí. Vedia, že ľuďom sa ceny zmien budú zdať veľmi vysoké a okrem toho na projekte bez zmien zarobia lepšie a s menej starosťami.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

EN  SK
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 801 020