Článok - Aká je primeraná cena za projekt domu?

Aká je primeraná cena za projekt domu?

Projekt domu je v prvom rade služba. Nie je to tovar, ako povedzme autá, ktoré sa dajú pomerne ľahko porovnať. Pokiaľ si vyberáme auto väčšinou stačí zobrať do úvahy veľkosť vozidla, jeho výbavu, vzhľad, výkon motora, spotrebu a celkovú cenu. Ohodnotiť, či cena projektu zodpovedá rozsahu prác a výkonu projektanta je však pomerne ťažké. 

Rozsah prác

Cena  projektu  domu  závisí  v prvom rade od toho,  čo všetko obsahujú projekčné práce.  Preto, aby sme mohli povedať, či je nejaký projekt drahý alebo lacný, musíme poznať odpovede na tieto otázky:

1. Jedná sa o väčší rodinný dom (>130m2) so zložitejšími technickými detailmi?

2.         Jedná sa o projekt vo svahu so zložitejšími základmi alebo o stavbu na rovine?

3.         Požadujete riešenie náročnejšej technológie ako napríklad tepelné čerpadlo, fotovoltaika, exteriérové žalúzie alebo dom v pasívnom štandarde?

4. Bude súčasťou projektu aj návrh domu (pôdorys, prípadne 3D model), alebo máte jasnú predstavu o Vašom dome na základe ktorej sa môže vypracovať projekt?

5. Máte záujem o realizačný projekt s množstvom detailov, výkazom prvkov a materiálov a rozpočtom, alebo len o projekt na stavebné povolenie?

6. Budú súčasťou projektu aj prípojky sietí, žumpa, prípadne studňa, alebo máte všetky siete privedené až na pozemok a nie je potrebné ich riešiť?

7. Existujú nejaké ďalšie požiadavky na projekt, ktoré majú vplyv na jeho cenu?


Až keď poznáme odpovede na tieto otázky, môžeme pomerne presne povedať, či je ponúknutá cena za projekt domu primeraná. Pokiaľ ste odpovedali na všetky otázky „nie“, potom by sa cena za projekt mala pohybovať niekde pri spodnej hranici cenového rozpätia. Naopak, pokiaľ ste na väčšinu otázok odpovedali „áno“, potom bude projekt patriť určite k tým drahším. Ako sa pohybuje cenové rozpätie za projekčné práce zistíte bližšie v našom cenníku za projekčné práce, prípadne v našom článku prečo je projekt domu taký drahý?

V neposlednom rade treba vziať do úvahy aj renomé a vyťaženosť konkrétneho projektanta, či architekta. Čím vyťaženejší a známejší architekt alebo ateliér bude robiť na projekte, tým bude projekt zákonite drahší.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

EN  SK
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 801 020