Článok - Katalógový projekt alebo projekt na mieru?

Katalógový projekt alebo projekt na mieru?

Kedy sa oplatí vybrať si katalógový projekt domu a kedy je lepšie zvoliť projekt na mieru od architekta? V nasledujúcom texte sa Vám pokúsime zhrnúť jednotlivé výhody a nevýhody oboch riešení.

V prvom rade sa pozrime na to, aký je rozdiel medzi oboma typmi projektov.

Kvalita spracovania

Čo sa týka kvality spracovania projektov, táto je v oboch prípadoch závislá od konkrétneho projektanta alebo architekta. Nemôžeme preto povedať, že katalógový projekt je menej kvalitný ako projekt na mieru alebo naopak. V mnohých prípadoch môže byť dokonca katalógový projekt kvalitnejší ako projekt na mieru, pretože ak sa katalógový projekt predá viackrát, dobrý projektant v ňom vie vyladiť aj tie najmenšie detaily na základe spätnej odozvy od klientov.

Cena za projekt

Čo sa týka ceny projektov, tu je to jednoznačné. Katalógový projekt stojí približne len tretinu z ceny projektu na mieru. Katalógový projekt sa totiž predáva pod skutočnú trhovú cenu v očakávaní, že sa predá viackrát a projektant na ňom v konečnom dôsledku zarobí lepšie ako na projekte na mieru. Pokiaľ sa však konkrétny projekt nepredá aspoň štyrikrát, projektant na ňom obvykle skončí v strate, pretože náklady na jeho návrh, prezentáciu (vizualizácie, webstránka, brožúry) a aj na samotné spracovanie projektu sú pomerne vysoké.

Pre Vás to však znamená len toľko, že pokiaľ nájdete katalógový projekt, ktorý Vám naozaj vyhovuje, tak ušetríte celkom slušné peniaze na projekte. Pokiaľ máte záujem pozrieť sa bližšie na to, čo všetko obsahuje taký katalógový projekt stavby prečítajte si aj náš článok obsah projektovej dokumentácie.
Katalógový projekt - rodinný dom L110

Kedy sa oplatí zvoliť katalógový projekt

1
Pokiaľ nájdete projekt, v ktorom Vám vyhovuje dispozícia bez toho, aby ste museli robiť zásahy do nosných alebo obvodových stien.

Posuny nosných alebo obvodových stien totiž vysoko navyšujú cenu katalógového projektu, pretože sa musia upraviť takmer všetky výkresy vrátane prepočítania statiky. Tieto ceny zmien však už vychádzajú zo skutočných trhových cien a popri „dotovanej“ cene katalógového projektu (približne tretina zo skutočnej ceny) sa zdajú veľmi vysoké. Takýmito zmenami sa čiastočne stráca výhoda nízkej ceny katalógového projektu.
2
Pokiaľ nájdete projekt, ktorý bude sedieť na Vašu konkrétnu parcelu svojimi rozmermi a orientáciou okien.

Tento problém sa dá v mnohých prípadoch vyriešiť zadarmo takzvaným zrkadlením projektu -  „prevrátením“ projektu na druhú stranu.
3
Pokiaľ máte rovinatý pozemok.

V prípade pozemku vo svahu je takmer vždy lepšie navrhnúť dom na mieru, presne do konkrétneho svahu. Pár tisíc za projekt navyše môže totiž rýchlo ušetriť oveľa vyššiu sumu za výkopové a betonárske práce pri zakladaní stavby.
4
Pokiaľ nájdete projekt, na ktorom sa Vám páči tvar domu a strechy.

Tvar domu je v prípade katalógového domu veľmi nevýhodné meniť, pretože je to obrovský zásah do celého projektu, ktorý ho cenovo približuje k projektu na mieru. Zmena strechy je tiež veľmi nákladná kvôli úprave statiky ako aj množstva ďalších výkresov. Ostatné drobné úpravy ako farba krytiny strechy, farba omietky alebo rámy okien nie je obvykle problém zmeniť ani v priebehu výstavby a tieto zmeny nie je potrebné ani zakresliť do projektu.
Na čo si dať pozor pri katalógovom projekte

Pri katalógom projekte musíte brať v úvahu, že konečná cena sa ešte mierne navýši o potrebný projekt osadenia domu a prípadné ďalšie doplnkové služby, ktoré sú bežne súčasťou projektu na mieru:

V cene katalógového projektu, na rozdiel od projektu na mieru, nie je zahrnutý projekt osadenia domu. Jedná sa o výkres situácie domu s vyznačením odstupových vzdialeností od hraníc pozemku a napojením na inžinierske siete. Bez tohto výkresu Vám nevydajú stavebné povolenie a dom by nebolo možné ani vytýčiť v teréne.

V cene katalógového projektu nie sú zahrnuté ani prípadné projekty prípojok. Pod prípojkou sa rozumie potrubie alebo vedenie medzi verejným rozvodov a hranicou pozemku. Nejedná sa o veľké sumy, ale tiež môžu mierne zvýšiť celkovú cenu projektu.
Riešenie elektroinštalácií (osvetlenia a zásuviek), kuchynskej linky, kúpeľní a podobne je v katalógovom projekte navrhnuté len univerzálne. Z tohto dôvodu si väčšina stavebníkov dohodne individuálne drobné zmeny priamo so stavebnou firmou, prípadne si ich dá navrhnúť v kuchynskom alebo kúpeľňovom štúdiu.
Výhody katalógového projektu
nižšia celková cena za projekt (približne tretina oproti projektu na mieru)
vidíte čo kupujete, preto odpadá potreba architektonického návrhu domu
pri niektorých domoch je možnosť zažiť jeho priestor prehliadkou vzorového domu, prípadne prezrieť si ho formou počítačovej hry - 3D prehliadka
dodanie projektu je veľmi rýchle  (obvykle 1 až 2 týždne)
symbol mínus - nevýhody
Nevýhody katalógového projektu
dom nie je jedinečný
nie vždy úplne vyhovuje individuálnym požiadavkám stavebníka
nie je vhodný na parcely vo svahu ani na určité rozmerovo atypické parcely
pri rozsiahlejších zmenách v projekte sa väčšinou oplatí zvoliť projekt na mieru
Rodinný dom na mieru - Vila O

Kedy sa oplatí zvoliť projekt na mieru

1
Pokiaľ chcete mať architektonicky jedinečný dom odrážajúci Váš vkus a osobnosť
2
Pokiaľ máte záujem o dom nadštandardnej veľkosti (obvykle nad 200m2), pri ktorej už nie sú v ponuke katalógové domy
3
Pokiaľ máte parcelu vo svahu alebo atypickú parcelu, na ktorú nie sú v ponuke vhodné katalógové projekty
4
Pokiaľ máte špeciálne požiadavky (napríklad fitness miestnosť, vnútorný bazén, vínna pivnička atď.), ktoré Vám nemôže splniť katalógový dom
Na čo si dať pozor pri projekte na mieru

Pri projekte na mieru je obzvlášť dôležité vybrať si dobrého architekta alebo projektanta, ktorý Vám navrhne dom presne podľa Vašich želaní a zároveň rovnako dobre ho aj technicky vyrieši. Tým, že sa jedná o jedinečnú stavbu, a teda aj projekt, je väčšie riziko chýb v projekte. Tu treba povedať, že v našej praxi sme sa snáď ešte nestretli s projektom, kde by sme nenašli nejakú chybu, ale podstatné je to, aby tieto chyby boli drobného charakteru a nijako nepredražovali stavbu.
Výhody projektu na mieru
dom je jedinečný
projekt vyhovuje individuálnym požiadavkám stavebníka
je vhodný na parcely vo svahu aj na rozmerovo atypické parcely
symbol mínus - nevýhody
Nevýhody projektu na mieru
vyššia celková cena za projekt
nevidíte čo kupujete – je potrebný architektonický návrh domu
nie je možnosť zažiť jeho priestor formou prehliadky – prípadne len počítačovou 3D simuláciou za pomerne vysokú cenu
dodanie projektu je pomalšie (obvykle 5 až 10 týždňov)

Záver

Pokiaľ nájdete taký katalógový projekt, ktorý Vám naozaj vyhovuje svojou dispozíciou aj vzhľadom a zároveň Vám „sedí“ na pozemok, potom je jednoznačne lepšou voľbou takýto katalógový projekt. Vidíte vopred čo kupujete a zároveň si šetríte čas aj peniaze. Pokiaľ však nenájdete vhodný katalógový projekt, prípadne máte atypickú parcelu alebo špeciálne požiadavky na dom, potom je lepšie dať si vypracovať projekt na mieru. Za cenu približne 3-5% z ceny stavby môžete mať jedinečný projekt domu vypracovaný presne na mieru Vašim požiadavkám, ktorý vyťaží maximum z Vašej parcely. Okrem toho si v procese návrhu a spracovania projektu, v rozhovore s architektom alebo projektantom, veľakrát uvedomíte veci, na ktoré by ste ináč prišli až v priebehu užívania stavby, a ktoré by ste potom zbytočne ľutovali. Táto pridaná hodnota je niekedy ďaleko vyššia ako navyše vynaložené peniaze za projekt.

Pokiaľ máte záujem, pozrite si aj našu ponuku katalógových rodinných domov, prípadne referencie našich projektov na mieru.

Ceny projektov na mieru nájdete v našom cenníku projekčných služieb.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

EN  SK
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 801 020