Článok - Projekty domov pre úzke pozemky

Domy na úzke pozemky – ako si vybrať správny projekt

Pokiaľ máte úzky pozemok do šírky 15 metrov a riešite otázku bývania, potom zrejme aj Vy patríte medzi ľudí, ktorí hľadajú odpovede na otázku aký dom si postaviť na takomto pozemku?

Domy na úzkych pozemkoch obvykle zvonku nevyzerajú priestranne, no pokiaľ sú dobre vyriešené, prekvapia vás vo vnútri svojou komfortnou dispozíciou. V našom článku sa preto bližšie pozrieme na to, aké máte stavebné možnosti a ako si vybrať správny projekt domu na úzky pozemok.
Prečo vznikali v minulosti úzke pozemky

Historicky bola väčšina pozemkov na Slovensku úzkych a dlhých, pretože každý z obyvateľov chcel mať prístup na ulicu a zároveň bolo potrebné zabezpečiť čo najkratšie vzdialenosti medzi jednotlivými domami v obci, keďže sa všade chodilo väčšinou pešo. Takto bežne vznikali pozemky o šírke 10-15 m a dĺžke aj 100-200 metrov. Na druhú stranu sa ľudia takto viac nachodili vo svojich záhradách kým prešli na jej druhý koniec. To však pri vtedajšom spôsobe života nebol problém.

Historicky boli rodinné domy úzke a dlhé, do ulice bola orientovaná obývačka, nasledovala izba, kuchyňa a hospodárske priestory. Miestnosti boli prepojené krytou chodbou – verandou a s výnimkou izby do ulice boli cez verandu aj presvetlené a vetrané.
Dnešné požiadavky na domy

V dnešnej dobe chceme mať každú miestnosť priamo presvetlenú, vetrateľnú a veľakrát aj priamo prepojenú so záhradou, napríklad cez terasu. Na základe týchto požiadaviek sa prirodzene začali stavať domy blízke štvorcovému tvaru s viacerými miestnosťami orientovanými do ulice a do záhrady, bez okien z obytných miestností na bočných fasádach. Pre takéto domy sa považuje za optimálny tvar pozemku mierny obdĺžnik, o šírke niekde medzi 20 - 22 m a dĺžke 30 - 40 m.

Pri úzkych pozemkoch je potrebné zvoliť iný prístup. Pokiaľ chceme mať okná z obytných miestností len do ulice a do záhrady, potom musíme aspoň dve izby orientovať do ulice a obývačku s terasou do záhrady. Vstup musíme v takom prípade umiestniť z bočnej strany. Mierny problém však nastáva pokiaľ chceme mať štyri obytné izby. Štvrtú izbu je obvykle potrebné orientovať na bočnú fasádu, čím sa zvyšujú požiadavky na šírku pozemku kvôli odstupovým vzdialenostiam od okna. V takom prípade je niekedy vhodnejšie orientovať všetky okná z izieb na bočnú fasádu, vďaka čomu môže mať dom šírku jednej miestnosti.
Odstupové vzdialenosti a úzke pozemky

Pri úzkych pozemkoch sú kritické práve odstupové vzdialenosti od hraníc pozemku a od susedných domov.
V staršej zástavbe sa väčšinou stavalo tak, že domy mali obdĺžnikový tvar a boli umiestnené z jednej strany (obvykle severnej) priamo na hranici pozemku a z druhej strany bol dvor o takej minimálnej šírke, aby tadiaľ prešiel voz. V dnešnej dobe sa štandardne vyžadujú nasledovné odstupové vzdialenosti medzi domami:

7,0m pokiaľ majú domy na danú stranu okná obytných miestností
4,0m v stiesnených podmienkach, pokiaľ domy nemajú okná obytných miestností na túto stranu.

Pri úzkych pozemkoch v staršej zástavbe môžeme jednoznačne hovoriť o stiesnených podmienkach výstavby. V niektorých územiach však môžu byť ináč definované podmienky zástavby, ktoré vychádzajú z platného územného plánu pre konkrétnu obec.

Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ by sme dom umiestnili na hranicu pozemku, z druhej strany by sme mali zachovať odstup minimálne 4,0m. Lepšie riešenie je však dom situovať minimálne 1,0m od hranice pozemku, a by sme ho vedeli opravovať ešte z nášho pozemku a nepotrebovali zakaždým súhlas suseda.
Súhlas majiteľa susedného pozemku sa vyžaduje vždy, pokiaľ ideme so stavbou domu bližšie ako 2,0m k danému pozemku.
Ako si vybrať projekt domu na úzky pozemok

Na úzke pozemky je ťažšie navrhnúť dom, ktorý by vyhovoval dnešným požiadavkám na bývanie a zároveň by spĺňal požiadavky na odstupy stavieb a preslnenie. Tým, že sú podmienky návrhu zložitejšie, však môžu vzniknúť aj originálnejšie riešenia, ako keď staviame dom na zelenej lúke na pozemku s ideálnymi rozmermi.

Pokiaľ si dáte navrhnúť dom na mieru, riešenie sa určite nájde. Horšie je to však v prípade, pokiaľ si chcete kúpiť katalógový projekt rodinného domu, pretože projektov domov na úzke pozemky je obvykle v ponuke menej. Pokiaľ hľadáte projekty domov na úzke pozemky o šírke 11,0m a menej, takéto katalógové projekty zrejme nenájdete a jediným riešením je dať si navrhnúť dom na mieru. Pre úzke pozemky v rozmedzí 11,0m až 15,0m obvykle nájdete v ponuke niekoľko riešení od viacerých projekčných kancelárií.
Projekty domov na úzke pozemky do 12 metrov

Najužšie katalógové rodinné domy majú šírku približne 6,5m až 7,0m. Pokiaľ nemajú okná obytných miestností na bočných fasádach, zmestia sa na pozemky od šírky 10,5 až 11,0 metrov.

U nás si môžete vybrať z týchto projektov:
Projekty rodinných domov - projekt domu i65
i65
Príklad rodinného domu vhodného na úzke pozemky o minimálnej šírke 11,4m. Šírka tohto trojizbového domu je 7,4m a úžitková plocha 66,06 m2. Do ulice sú orientované dve izby a obývačka je orientovaná do záhrady.
Projekty rodinných domov - projekt domu L50
L50
Príklad dvojizbového domu o šírke 7,4m. Minimálna šírka potrebného pozemku je v takomto prípade 11,4m, pretože dom nemá okná z obytných miestností na bočných fasádach. Úžitková plocha predstavuje 52,96m2.
Projekty rodinných domov - projekt domu i2-120
i2-120
Príklad poschodového rodinného domu vhodného na úzke pozemky. Šírka tohto štvorizbového domu je 6,5m vo variante bez garáže, čo znamená, že teoreticky nám môže stačiť aj 11,5m široký pozemok. Dom nemá okná z obytných miestností na bočných fasádach.
Projekty domov na úzke pozemky do 13 metrov

Mierne širší pozemok vám síce nepridá príliš mnoho metrov štvorcových úžitkovej plochy, no v očiach zákona máte väčšiu voľnosť v umiestnení okien alebo prvkov stavby.

U nás si môžete vybrať z týchto projektov:
Projekty rodinných domov - projekt domu O50
O50
Dvojizbový dom so štvorcovým pôdorysom, 50,57 m2 úžitkovej plochy a šírkou 8,15 m. Ideálny ako štartovacie bývanie pre mladé rodiny, prípadne víkendový dom. Minimálna šírka pozemku pre výstavbu je 12,15 m. Dom nemá okná z obytných miestností na bočných fasádach.
Projekty rodinných domov - projekt domu L75
L75
Pôdorys v tvare písmena L, takmer 77 m2 úžitkovej plochy a šírka domu 8,8 m. Na postavenie tohto trojizbového domčeka vám bude stačiť minimálna šírka pozemku 12,8 m. Dom nemá okná z obytných miestností na bočných fasádach.
Projekty rodinných domov - projekt domu i100
i100
Tri izby na obdĺžnikovom pôdoryse s veľkorysou úžitkovou plochou 104,72 m2 pri šírke domu 6,75 m. Váš pozemok by mal mať v tomto prípade minimálnu šírku 12,25 m, pretože dom má okná z obytných miestností na bočnej fasáde.
Projekty domov na úzke pozemky od 13 do 15 metrov

Pri väčších šírkach pozemkov je aj širšia ponuka projektov. Pozemky so šírkou nad 13 metrov pre úzke domy vám ponúkajú väčšiu voľnosť vo výbere ideálneho bungalovu aj pre úpravu okolia, stále si však zachovávajú svoj útulný charakter.

U nás si môžete vybrať z týchto projektov:
Projekty rodinných domov - projekt domu i105
i105
Úžitková plocha 106,6m2 a šírka domu 8,1m. Pozemok by mal mať v tomto prípade šírku aspoň 13, 6 m.
Projekty rodinných domov - projekt domu i115
i115
úžitková plocha 114,11m2 a šírka domu 9,6m. Pozemok by mal mať v tomto prípade šírku aspoň 13, 6 m.
Pozrite si viac projektov domov pre úzke pozemky, z ktorých si u nás môžete vybrať:

Mohlo by Vás tiež zaujímať

EN  SK
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 801 020