Článok - Ako si vybrať správny projekt?

Ako si vybrať správny projekt rodinného domu?

Aké pocity chcete zažívať z Vášho domu? Čo musí mať Váš nový dom čo Vám teraz chýba? Toto sú možno otázky, ktoré si kladiete pri výbere projektu Vášho nového domova. V súčasnosti je na trhu obrovská ponuka projektov rodinných domov, preto je dôležité vedieť ako si vybrať projekt, ktorý bude čo najviac vyhovovať vašim potrebám. V tomto článku sme pre vás pripravili zoznam otázok, na ktoré je potrebné odpovedať si ešte pred samotným výberom. Na základe vašich odpovedí budete vedieť, aký projekt máte hľadať:
Veľkosť domu
Váš dom by mal zodpovedať vášmu životnému štýlu a vyhovovať mu po každej stránke. Tu je najdôležitejšie rozmyslieť si nasledovné veci:

Máte záujem o poschodový alebo prízemný dom?
Koľko spální by mal mať váš budúci dom?
Budete potrebovať hosťovskú izbu?
V ktorej izbe sa najčastejšie zdržujete/ stretávate? (táto by mala byť dostatočne veľká)
Potrebujete pracovňu / hobby miestnosť?

Na základe týchto odpovedí budete vedieť koľko izieb by mal mať váš budúci dom, a ktorá z nich by mala byť najväčšia.
Požadovaná miera súkromia
Vadili by Vám okná na bočných stranách domu, smerom k susedom?
Vyhovoval by vám viac pôdorysný tvar do L alebo U, ktorý poskytuje vyššiu mieru súkromia?
Chceli by ste veľké presklené plochy, alebo radšej tradičné menšie okná s parapetom?
Chceli by ste krytú terasu?
Zariaditeľnosť domu
Je každá z izieb dostatočne veľká na to, aby ste ju zariadili podľa vašich predstáv?
Pokiaľ už máte vlastný nábytok, bude sa dať použiť v novom dome?
Bude dostatok miesta na pohyb ľudí po dome aj keď ho zariadite? (na pohodlný priechod jedného človeka je potrebná šírka približne 60 cm)
Je v dome dostatok odkladacieho priestoru?
Vaša parcela
Aká je široká vaša parcela? (keď odpočítate z jednej strany 2m a z druhej strany 3,5m dostanete maximálnu šírku domu, ktorú viete postaviť na vašej parcele za štandardných stavebných podmienok).
Je vaša parcela na rovine alebo vo svahu?
Na ktorú svetovú stranu chcete orientovať obytné izby?

Pokiaľ ešte nemáte vybratú alebo kúpenú stavebnú parcelu, prečítajte si naše rady ako si vybrať správny pozemok.
Na základe odpovedí na tieto otázky by ste už mali mať celkom presnú predstavu, aký dom hľadáte. Pokiaľ máte záujem, skúste si vybrať aj z našej ponuky projektov rodinných domov.
Rady na záver

Na základe uvedených otázok si pravdepodobne vyberiete niekoľko vhodných projektov a budete postavený pred problém rozhodnúť sa pre jeden z nich. Žiaľ, neexistuje nič také ako ideálny dom. Vždy budú existovať výhody a nevýhody, a vy sa budete musieť rozhodnúť, čo je pre vás dôležitejšie. Pekná veľká presklená stena medzi obývačkou a terasou, šetriaca náklady na osvetlenie na druhej strane zvyšuje účty za kúrenie a chladenie. Pôdorys domu, ktorý je otvorený a priestranný zase znižuje schopnosť sústrediť sa na určitú činnosť, napríklad pokiaľ niekto pripravuje v kuchyni jedlo a vy chcete práve nerušene sledovať televíziu v obývacej izbe. Vždy musíte zvážiť klady aj zápory jednotlivých riešení a rozhodnúť sa, čo je pre vás dôležitejšie.

Ak je to možné, skúste si predstaviť, či vám vybraný projekt domu bude vyhovovať aj povedzme o 10 rokov.

Keď si vyberáte projekt domu, nerozhodujte sa veľmi podľa jeho vzhľadu, pekné vizualizácie vás ľahko nalákajú, ale funkčnosť domu a jeho pôdorys je ďaleko dôležitejší. Okrem toho väčšinu domov si môžete pomerne ľahko esteticky upraviť podľa Vášho vkusu jednoduchou zmenou obkladu, farby omietok, rámov okien alebo zmenou strešnej krytiny. Jediné na čom naozaj záleží pri vzhľade domu je jeho tvar a strecha, tie tak ľahko nezmeníte.


DJS Katalóg projektov rodinných domov

Pokiaľ ste ešte stále nenašli ideálny projekt, pozrite si náš katalóg projektov rodinných domov, možno nájdete ten správny!
Projekty domov - Projekt rodinného domu O80
Projekty domov - Projekt rodinného domu I105
Projekty domov - Projekt rodinného domu L110
Ak máte netypickú parcelu, prípadne máte už príliš konkrétnu predstavu o vašom budúcom dome, môže sa stať, že vhodný projekt nenájdete. V takom prípade je zrejme vhodnejšie nechať si dom navrhnúť na mieru aj za cenu vyšších nákladov na projekt. V prípade záujmu o projekt na mieru Vám radi pomôžeme. Tu sme pre Vás pripravili orientačný cenník našich služieb. Niektoré z našich návrhov na mieru nájdete v sekcii projekty rodinných domov na mieru.

Pokiaľ ešte len hľadáte inšpirácie k Vášmu budúcemu domu na mieru, pripravili sme pre Vás množstvo zaujímavo riešených rodinných domov v našej zbierke obrázkov moderných rodinných domov.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

EN  SK
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 801 020