Článok - Inflácia a ceny nehnuteľností

Inflácia a ceny nehnuteľností

Inflácia má určitý vplyv na ceny nehnuteľností, ale vôbec nemôžeme povedať, že oficiálna miera inflácie sa rovná nárastu cien nehnuteľností ako sa mnoho ľudí domnieva.

Inflácia, alebo „Harmonizovaný index spotrebiteľských cien“ ako ho nazýva Eurostat, pozostáva z niekoľkých kategórií tovarov a služieb, ktorým je priradená rôzna váha, podľa toho akým  podielom sa približne podieľajú na výdavkoch bežného občana. Jednotlivé kategórie a ich zastúpenie z roku 2011 môžeme vidieť na tabuľke dole:
Meranie inflácie
Vidíme teda, že ceny nehnuteľností nie sú zahrnuté do spotrebiteľského koša, ktorým sa meria inflácia. Takisto v ňom nie sú zahrnuté ceny stavebných materiálov, ani ceny stavebných prác. Čo však meria oficiálna miera inflácie, a má istý vplyv na stavebníctvo, sú ceny energií, ceny dopravy a do istej miery aj ceny ostatných služieb (ak rastú platy v iných službách, môžeme sa domnievať, že porastú aj v stavebníctve).

Cenový nárast v spomínaných meraných kategóriách však nemá veľký vplyv na výslednú cenu nehnuteľnosti, a týka sa primárne len novostavieb. Existujúcich stavieb sa inflácia meraná spotrebiteľským košom týka ešte menej. Ich ceny by mohli vzrásť len sekundárne, na základe rozširujúceho sa cenového rozdielu medzi drahšími cenami novostavieb a nižšími cenami starších stavieb.  Oficiálna miera inflácie meraná cez takýto spotrebiteľský kôš má teda zanedbateľný vplyv na ceny nehnuteľností.

Mohlo by Vás tiež zaujímať

EN  SK
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 801 020