Sanácie balkónov a loggií

K sanácii balkónov a lodžií treba pristupovať komplexne a zároveň veľmi individuálne. Tri z dvanástich systémových porúch sa zameriavajú na predsadené lodžie a jedna na samotné balkóny. Vo všeobecnosti možno povedať, že balkóny majú viac problémov ako lodžie, ktoré nie sú tak exponované voči vonkajším vplyvom a majú aj staticky lepšiu schému uloženia.

Komplexná sanácia balkónov a lodžií pozostáva z odstránenia pôvodných vrstiev, vytvorenia spádovej vrstvy, tepelno-izolačnej, hydroizolačnej a nášlapnej vrstvy. Posúdiť, ktoré vrstvy môžu ostať a ktoré treba naopak vytvoriť nové, treba nechať na odborníka.

Zábradlie patrí taktiež k sanácii balkónov a lodžií. Oceľové rámové zábradlia sa väčšinou riešia výmenou za nové hliníkové alebo oceľové pozinkované, v prípade maximálneho šetrenia môže byť oceľová konštrukcia zábradlia chránená iba náterom bez predchádzajúcej antikoróznej úpravy ocele. Pri takomto riešení sa treba pripraviť na neustálu potrebu obnovovať náter kvôli vznikajúcej korózii.

Betónové zábradlia treba ošetriť reprofilačnými maltami, ak je obnažená výštuž v betóne, túto najprv očistiť na zdravý materiál a upraviť antikoróznym náterom. Čelo betónového zábradlia sa väčšinou zatepľuje izolantom hrúbky cca 30-50mm, kvôli vyrovnaniu podkladu a zjednotenia vzhľadu fasády. Ak sa zateplením obvodových stien zábrani odtekaniu vody po bokoch betónového zábradlia, je potrebné navŕtať odtok vody do betónového zábradlia a opatriť ho chrličom. Ten môže byť plastový, kovový pozinkovaný alebo antikorový.

Dva obrázky nižšie dokumentujú rovnaký typ balkóna pred a po obnove
Pôvodný balkón
Balkón po sanácii
Pokiaľ Vás zaujal náš článok, mohlo by Vás zaujímať aj nasledovné:
EN  SK
zvoľ si jazyk
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 507 072,   +421 (0)915 060 696