Prízemný alebo poschodový dom – porovnanie, výhody a nevýhody

Prízemný alebo poschodový dom – porovnanie, výhody a nevýhody

Prízemný alebo poschodový rodinný dom? Túto otázku si určite kladie mnoho ľudí, ktorí sa chystajú stavať dom. Jedná sa o jedno z najdôležitejších rozhodnutí ešte pred samotným návrhom alebo kúpou domu. Ako sa však rozhodnúť? Každé riešenie má svoje výhody aj nevýhody, ktoré Vás môžu zásadne ovplyvňovať v každodennom živote, preto sa v nasledujúcom článku pozrieme bližšie na oba typy domov.

 

Prízemný rodinný dom – bungalov

 

Prízemný rodinný dom (bungalov) je dnes najobľúbenejšou formou rodinného domu. Nevyžaduje schodisko, čím jednak šetrí plochu domu o veľkosti zhruba 5m2, jednak je bezpečnejší pre deti a starších ľudí, ktorí majú problém s chodením po schodoch. Mnohých ľudí presvedčí aj argument, že keď raz budú starí a ťažšie pohybliví, v bungalove nebudú mať taký problém, pretože je ľahšie ho upraviť na bezbariérový dom ako poschodový.

 

Bungalov je okrem toho obvykle jednoduchší na výstavbu, pretože nevyžaduje stropné konštrukcie a pri výstavbe sa zvyčajne nepoužíva ani veľa betónu, ktorý musí určitý čas schnúť. Z toho vyplýva, že je vhodnejší na svojpomocnú výstavbu a zároveň jeho výstavba je rýchlejšia oproti poschodovému domu v priemere zhruba o 2 mesiace.

Okrem toho je bungalov aj jednoduchšie navrhnúť podľa predstáv klienta, pretože miestnosti môžeme umiestniť bez ohľadu na náväznosti na ďalšie podlažie (rozvody vodovodu, kanalizácie, schodisko, nosné steny, komín a ďalšie konštrukcie), tým pádom aj projekt za takýto dom býva mierne lacnejší. Pokiaľ plánujete stavať dom podľa katalógového projektu, výhodou je, že projekty bungalovov sú oveľa širšie zastúpené v ponuke hotových projektov domov, aj z uvedených dôvodov.

 

Medzi nevýhody bungalovu oproti poschodovému domu môžeme zaradiť menšiu energetickú hospodárnosť, ktorá vyplýva z jeho menej výhodného tvaru. Vo všeobecnosti platí, čím je stavba bližšie tvaru kocky, tým je šetrnejšia (teoreticky najšetrnejšia by bola stavba v tvare gule). Nejedná sa o však zásadný rozdiel, obvykle niekde na úrovni 15-20%.

Ďalšou nevýhodou je, že bungalov zaberie väčšiu plochu z pozemku oproti poschodovému domu. Pokiaľ nemáme dostatočne veľký pozemok, prípadne je veľmi drahý, môže byť toto zásadný argument v rozhodnutí pre poschodový dom. Na svahovitých pozemkoch je takisto vhodnejší poschodový dom, pretože prevýšenie terénu je možné využiť na ďalšie polo-zapustené podlažie.

 

Poschodový dom

 

Pod poschodovým domom máme na mysli klasické domy s dvoma plnými podlažiami alebo podkrovné domy.

Poschodový dom nám umožňuje dôsledne oddeliť dennú časť domu od nočnej (súkromnej) tým, že ich umiestnime na samostatné podlažie. Medzi výhody takisto patrí mierna úspora financií pri výstavbe, pretože náklady na strechu a základy sa rozpočítavajú na dve podlažia. V prípade montovaných domov je však poschodový dom mierne drahší, kvôli zložitejším konštrukciám stropu. Okrem toho, pri poschodových domoch je jednoduchšie vytvoriť zaujímavejšiu architektúru, pretože architekt má viac možností hmotového riešenia domu.

 

Výhodou je takisto väčšia miera súkromia na hornom podlaží, kde môžete bez obáv nechať otvorené okno. Pre niekoho, kto si želá balkón v rodinnom dome je poschodový dom jediným riešením. Z horného podlažia je takisto možné vytvoriť lepší výhľad, pokiaľ okolie poskytuje takéto možnosti.

 

Porovnanie

Záver

 

Otázka poschodového alebo prízemného domu je veľmi závislá na Vašich preferenciách a predstave o bývaní v dome. Nie je preto možné urobiť všeobecne platný záver k tejto téme. V každom prípade je dôležité poznať výhody a nevýhody oboch, aby ste vedeli správne rozhodnúť.

 

Zjednodušene môžeme povedať, že pokiaľ plánujete stavať menší až stredne veľký dom a máte primerane veľký rovinatý pozemok pre Váš zámer, potom je bungalov pohodlnejšou alternatívou.

 

Pokiaľ máte záujem o veľký dom, povedzme 150m2 a viac alebo máte pozemok vo svahu, potom je vo väčšine prípadov vhodnejší poschodový dom.

Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že v dnešnej dobe sa na Slovensku stavia niekoľkonásobne viac bungalovov ako o poschodových domov.

 

Mohlo by Vás tiež zaujímať

EN  SK
Radi by ste sa dozvedeli viac informácií? Napíšte nám na Facebooku alebo nám pošlite email na adresu uvedenú nižšie, prípadne nám zavolajte na uvedené telefónne číslo.
DJS Architecture s.r.o., email: office@djsarchitecture.sk, tel.:  +421 (0)948 801 020